ვებ გვერდი მუშაობს სატესტო რეჟიმში
დაბა ფასანაურის, ბარისახოსა და როშკას განაშენიანების გეგმების კონცეფციების საჯარო განხილვა
2026 წლის 26 და 27 მარტს, დაბა ფასანაურის, ბარისახოსა და როშკას განაშენიანების გეგმების კონცეფციების საჯარო განხილვა ჩატარდება.
დაბა ფასანაურის განაშენიანების გეგმის კონცეფციის საჯარო განხილვა დაიგეგმა 2026 წლის 26 მარტს, 14:00 საათზე, მისამართზე: დაბა ფასანაური, კოსტავას ქ. N33, ი.ტრიპოლსკის სახელობის ფასანაურის N1 საჯარო სკოლა.
სოფლების - ბარისახოსა და როშკას განაშენიანების გეგმების კონცეფციების საჯარო განხილვა გაიმართება 27 მარტს, 13:00 საათზე, მისამართზე: სოფელი ბარისახო, ბარისახოს საჯარო სკოლა.
იხ. თანდართული დოკუმენტაცია: განაშენიანების გეგმის კონცეფციები
ბაკურიანის სარეკრეაციო ტერიტორიაზე, № 15 საპროექტო არეალში მდებარე N64.30.07.414 საკადასტრო კოდით რეგისტრირებულ მიწის ნაკვეთზე, განაშენიანების დეტალური გეგმის კონცეფციის პროექტი
გაცნობებთ, რომ მიმდინარეობს ბაკურიანის სარეკრეაციო ტერიტორიაზე მდებარე მიწის ნაკვეთზე (მიწის(უძრავი ქონების) საკადასტრო კოდი: №64.30.07.414) ინდივიდუალური საცხოვრებელი კომპლექსის განაშენიანების დეტალური გეგმის კონცეფციის პროექტის შეთანხმება/დამტკიცების პროცედურები.
დაინტერესებაში არსებული მიწის ნაკვეთი (საკადასტრო კოდი: №64.30.07.414) მდებარეობს „ბაკურიანის მიწათსარგებლობის გენერალური გეგმით განსაზღვრული №15 გეგმარებითი არეალის თემატური გეგმის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის დადგენილებით 2019 წლის 29 მარტის №175 დადგენილებით დამტკიცებულ თემატურ გეგმაში, რომლის განვითარებაც დასაშვებია განაშენიანების დეტალური გეგმის ფარგლებში.
ასევე საპროექტო ტერიტორიაზე ,,ბაკურიანის სარეკრეაციო ტერიტორიის ქალაქთმშენებლობითი გეგმების დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 2 დეკემბრის № 591 დადგენილებით (შემდგომში - დადგენილება) დამტკიცებული დანართების შესაბამისად, ვრცელდება ქუჩების ტერიტორია და შემდეგი ფუნქციური ქვეზონა: საკურორტო ზონა 2 (შზ-7) - განვითარება დასაშვებია შემდეგი ქალაქთმშენებლობითი პარამეტრებით: კ1-0.2; კ2-0.2; კ3-0.4; მაქსიმალური სართულიანობა: 3 სართული მანსარდით; მაქსიმალური სიმაღლე 11 მეტრი, კეხში 16 მეტრი, სამშენებლო მიწის ნაკვეთების მინიმალური ფართობი: 500 კვ.მ;აღნიშნული ფუნქციური ზონები და სპეციალური ზონა 2-ის (სპზ-2) და ლანდშაფური ტერიტორიის (ლტ) სამშენებლოდ განვითარება სრულადაა შეზღუდული.
დაგეგმვის ამოცანას წარმოადგენს საპროექტო ტერიტორიაზე ინდივიდუალური საცხოვრებელი სახლების განთავსება.
სსიპ - სივრცითი და ქალაქთმშენებლობითი განვითარების სააგენტოში, შენიშვნებისა და მოსაზრებების წარდგენის უფლება აქვს ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს შემდეგ მისამართზე - ქალაქი თბილისი, დავით აღმაშენებლის გამზირი №154 ან ელექტრონული ფოსტის მისამართზე:  sajaro.gankhilvebi@suda.gov.ge
ურეკი-შეკვეთილის სარეკრეაციო ტერიტორიაზე მდებარე მიწის ნაკვეთზე 26.01.45.518 დამტკიცებული განაშენიანების დეტალური გეგმის კორექტირებული პროექტი
ურეკი-შეკვეთილის სარეკრეაციო ტერიტორიაზე მდებარე მიწის ნაკვეთზე (მიწის(უძრავი ქონების) საკადასტრო კოდი 26.01.45.518) სასტუმრო და სატუმრო ტიპის მრავალბინიანი საცხოვრებელი კომპლექსის განაშენიანების დეტალური გეგმის დამტკიცების შესახებ“ სსიპ-სივრცითი და ქალაქთმშენებლობითი განვითარების სააგენტოს უფროსის 2023 წლის 9 ნოემბრის № 1-1/58 ბრძანებით დამტკიცებული განაშენიანების დეტალური გეგმის კორექტირებული პროექტი
კორექტირებული პროექტის შემუშავების საფუძველია:
სივრცითი და ქალაქმშენებლობითი განვითარების სააგენტოს უფროსის 2023 წლის 20 ივლისის ბრძანება № 1-1/38 „ურეკიშეკვეთილის სარეკრეაციო ტერიტორიაზე მდებარე მიწის ნაკვეთზე (მიწის(უძრავი ქონების) საკადასტრო კოდი 26.01.45.518 სასტუმრო და სასტუმრო ტიპის მრავალბინიანი საცხოვრებელი კომპლექსის განაშენიანების დეტალური გეგმის შემუშავების ინიცირებისა და დავალების გაცემის თაობაზე“;
სივრცითი და ქალაქმშენებლობითი განვითარების სააგენტოს უფროსის 2026 წლის 27 იანვრის ბრძანება № ბ138. 138260274 “ურეკი-შეკვეთილის სარეკრეაციო ტერიტორიაზე მდებარე მიწის ნაკვეთზე (მიწის (უძრავი ქონების) საკადასტრო კოდი 26.01.45.518) სასტუმრო და სასტუმროს ტიპის მრავალბინიანი საცხოვრებელი კომპლექსის განაშენიანების დეტალური გეგმის კონცეფციის დამტკიცების შესახებ” სსიპ - სივრცითი და ქალაქთმშენებლობითი განვითარების სააგენტოს უფროსის 2023 წლის 12 სექტემბრის № 1-1/42 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე”.
საპროექტო გეგმარებითი ტერიტორია მდებარეობს გურიის მხარეში, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნატანებში, შეკვეთილში. განაშენიანების დეტალური გეგმის საპროექტო არეალი, შედგება ერთი მიწის ნაკვეთისგან (ს.კ. 26.01.45.518, ფართობით 19205 კვ.მ). საპროექტო არეალზე ვრცელდება ლოკალური ტრანსპორტისა და მთვარი ქუჩების ტერიტორია (273 კვ.მ) და საკურორტო ზონა 2 (შზ-7) (18932 კვ.მ).
ტერიტორიას ჩრდილოეთის მხრიდან ესაზღვრება გამწვანებული ტერიტორია, აღმოსავლეთიდან საუბნო გრუნტის გზას ხოლო სამხრეთის და დასავლეთის მხრიდან განაშენიანებულ მიწის ნაკვეთები. საპროექტო არეალის გასწვრივ აღმოსავლეთის მხარეს გადის ურეკი-ქობულეთი-ბათუმის დამაკავშირებელი ჩქაროსნული მაგისტრალი, რომელიც საპროექტო ტერიტორიას უკავშირდება საკონცერტო დარბაზთან მდებარე სატრანსპორტო კვანძით. შავი ზღვა დასავლეთის მხრიდან საპროექტო ტერიტორიამდე დაშორებულია 200 მეტრით.
განაშენიანების დეტალური გეგმის პროექტის მიხედვით ტერიტორიის განვითარება იგეგმება ,,ურეკი-შეკვეთილის სარეკრეაციო ტერიტორიის ქალაქთმშენებლობითი გეგმების დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 2 დეკემბრის № 590 დადგენილებ დამტკიცებული გეგმებით დადგენილი ფუქნციური ზონის, საკურორტო ზონა 2 (შზ-7) შესაბამისად. კონკრეტული ფუნქციური ზონის შესაბამისი  ქალაქმშენებლობითი პარამეტრებით კ1-0,3 კ2-1,5 კ3-0,5.
სსიპ - სივრცითი და ქალაქთმშენებლობითი განვითარების სააგენტოში, შენიშვნებისა და მოსაზრებების წარდგენის უფლება აქვს ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს შემდეგ მისამართზე - ქალაქი თბილისი, დავით აღმაშენებლის გამზირი №154 ან ელექტრონული ფოსტის მისამართზე:
sajaro.gankhilvebi@suda.gov.ge
სოფელ ციხისჯვარში არსებულ N64.29.02.645 საკადასტრო ერთეულზე ინდივიდუალური და სააგარაკე ტიპის საცხოვრებელი სახლების მშენებლობისათვის გდგ კონცეფცია
ბაკურიანის სარეკრეაციო ტერიტორიაზე, სოფელ ციხისჯვარში არსებულ N64.29.02.645 საკადასტრო ერთეულზე ინდივიდუალური და სააგარაკე ტიპის საცხოვრებელი სახლების მშენებლობისათვის განაშენიანების დეტალური გეგმის კონცეფცია.
დაინტერესებაში არსებული ტერიტორია (27 792კვ.მ) მდებარეობს ბაკურიანის სარეკრეაციო ტერიტორიის საზღვრებში, სოფელ ციხისჯვარშ. საპროექტო ტერიტორია მდებარეობს სოფლის აღმოსავლეთ ნაწილში, განაშენიანებულ ნაწილსა და ტყით დაფარულ მასივს შორის. ტერიტორია მოიცავს 64.29.02.645 საკდასტრო კოდით რეგისტრირებულ ერთ საკადასტო ერთეულს. კონცეფციის მიხედვით ტერიტორიის განვითარება იგეგმება სააგარაკე- საცხოვრებელი ზონით (სზ-1). ფუქნციური ზონის შესაბამისი ქალაქმშენებლობითი პარამეტრებით კ1-0,5 კ2-0,8 კ3-0,3.
კონცეფციით დაგეგმილი სამშენებლოდ განვითარებადი მიწის ნაკვეთების ფართობი მერყეობს 600-დან 825-კვ მდე. კონცეფციაში ასევე გათვალისწინებულია სარეკრეაციო და სოციალური ინფრასტრუქტურისთვის განკუთვნილი არეალები. ნაკვეთებს ემსახურება გამართული სატრანსპორტო და საფეხმავლო ინფრასტრუქტურა რომელთა გასწვრივ დაგეგმილია საპროექტო საინჟინრო ქსელები (ელექტროობა, წყალგაყვანილობა და წყალარინება).
ტექნიკურ-ეკონომიკური მაჩვენებლები: